موسسه حقوقی گواه ( با نام کامل گواه نخبه دانش ) که در سال ۱۳۸۵ به صورت رسمی و با شماره ثبت ۸۹۷ تشکیل شده، اقدامات داوری خود را با مدیریت دکتر سعید بیگدلی و همکاری داوران اندیشمند و با تجربه خود به طور رسمی از سال ۱۳۹۷ در زنجان آغاز کرده است. همچنانکه می دانیم، داوری نهادی فوق العاده است که در صورت صلاحیت داوران صادر کننده رای، نه تنها دارای آثار مثبت مادی و روانی فراوان برای طرفین دعوا، بلکه برای پیشبرد امور اجتماعی و کمک  به نهادهای دولتی و به ویژه، دستگاه قضایی کشور است.

با درک عمیق همین نکته، مجموعه حاضر که متشکل از داورانی با بالاترین تحصیلات و تجربه قضایی یا فعالیت حقوقی و آثار علمی است تشکیل شده  که به جرات می توان گفت دست کم در سطح منطقه، چنین نهادی با سابقه علمی و تجربی داوران بنیاد وجود نداشته و ندارد. بررسی سابقه فعالیت عملی و قضایی داوران این بنیاد، نشان دهنده تجربه ای قابل اعتماد و اعتنا برای امر خطیر داوری است. همچنین سوابق تحصیلی ایشان، نشانگر عالی ترین تحصیلات حقوقی و قضایی از بهترین دانشگاههای کشور است. ارزش علمی آثار تولید شده توسط داوران بنیاد که به اجمال در همین سایت مورد اشاره قرار گرفته،  بر اهل فن پوشیده نیست و تنها اشاره به این نکته کافی است که بخش قابل ملاحظه ای از آنها ، به عنوان منبع درسی، در دانشگاههای کشور تدریس شده یا به عنوان منابع مهم درسی و کنکوری ( برای کنکورهای قضاوت و وکالت و…) مورد بهره برداری قرار می گیرد. نکته مهم دیگر، وجوه شخصیتی و خوشنامی اعضای این مجموعه در میان فعالان عرصه دانشگاهی و قضایی است ؛ غیر از وجوه علمی و تجربی داوران بنیاد، آنچه محور گردهم آمدن این مجموعه شده، صداقت، حسن شهرت ، امانتداری و همدلی ایشان بوده است . اطمینان از نکته مورد اشاره به حدی است که می توان به یقین ادعا کرد که اگر تصور اندک لغزشی در تشخیص امور حقوقی مرتبط به دعاوی متصور باشد، تصور بی طرفی در رسیدگی به اختلاف ارجاعی یا جانبداری از یک طرف یا خیانت در امانت متصور نیست. 

این بنیاد می کوشد، علاوه بر حل و فصل عادلانه اختلافات هموطنان و ارتقاء سطح کیفی داوریهای عملی، با فعالیت های علمی داوران با تجربه و  اندیشمند خود همچون برگزاری نشست های علمی، تدارک منابع علمی مرتبط با داوری مانند فراهم سازی کتابخانه تخصصی داوری و آرشیو منابع الکترونیک و گردآوری فایل سخنرانی ها و نشست های  مربوط به داوری و ….. سطح دانش مرتبط با داوری را نیز در سطح ملی بالاتر برد.

داوران بنیاد:

دکتر ربیعا اسکینی
دکتر مسعود البرزی
دکتر سعید بیگدلی
آقای حمدالله حسن زاده
دکتر عبدالله کیایی
دکتر مجید قربانی
آقای جعفر قلی زاده
دکتر هادی نعیمی
دکتر علیرضا نواریان